Nacházíte se zde: Úvod > Napsali o nás > Dovolená v Chorvatsku - druhá část
Dovolená v Chorvatsku - druhá část
Že mi to ale trvalo, napsat slibovaný druhý díl o dovolené v chorvatské Trpanji? Když ono času je tak málo a když už je, tak zase není chuť psát, určitě to znáte taky.
Ale k věci - v tomto druhém, a zároveň posledním, dílu miniseriálku o naší dovolené na Pelješaci, se s vámi podělím o zkušenosti, které v Trpanji posbírá rodina s malým (v našem případě dvouletým) dítětem. Vézt sebou jídlo či nevézt? Jednoznačně nevézt, a když, tak nějaké ty nudlové instatní polévky anebo ani ty ne - přímo pod apartmánem Ivona je malá samoobsluha, kde seženete všechny potraviny, na které jste zvyklí z domova - nechybí salámy, sýry (dobré jsou tvarohové sýry, cosi jako chorvatská lučina), jogurty či párky, vše se nechá koupit za vcelku přijatelné peníze, i když mnozí z českých návštěvníků chorvatského pobřeží bude určitě tvrdit opak.
My z pracovních důvodů strávili v Trpanji pouze osm dní a nevezli jsme sebou víc jak několik paštik (ne nadarmo se Čechům říká paštikáři) a pár pytlíků instatní polévky - víc nic a jestli pojedeme k Ivovi i příštím rokem (doufám, že ano) nepovezeme už vůbec nic… nemá to prostě cenu…
A co tedy jíst, když ne dovezené jídlo? Abych řekl pravdu, přes den toho u moře moc nesníte, takže bude stačit asi snídaně - tu můžete pořídit v již zmíněné samoobsluze, ovoce a zeleninu si přitom můžete koupit hned přes silnici u pouliční prodavačky. A večeře? Já nevím, jestli jsem typický dovolenkový typ, ale je fakt, že letos jsem si chtěl dovolenou po několika letech prostě užít - večeřeli jsme proto poměrně často v restauraci, a to v té podle mě v Trpanji nejlepší - zapomněl jsem sice její jméno, ale určitě ji nepřehlédnete - pokud půjdete směrem od přístavu je to ta poslední restaurace po pravé straně, dalším poznávacím znamením může být příjemné venkovní posezení a domácký ráz.
Ještě jedno poznávací znamení - naproti této hospůdce je restaurace s neochotnými panáky s bílých košilích, s kravatami a nagelovanými vlasy - tak tam ne, náš hospodský je mladý sympaťák se zástěrou. Proč doporučuji právě tuto restauraci? Připravuje nejlepší ryby, a to proto, že jsou čerstvé - otec majitele je rybář, ryby tedy neleží týdny někde v mrazáku. Ale nemusíte jíst jen ryby, výběr jídel je široký, ceny poměrně příznivé, ale je fakt, je trochu dráž než u nás v Trpanji přeci jen je - nás stála běžná večeře s litrem vína a místní silnou kávou (skvělá věc pro nás, co máme vysoký tlak) cirka 200-250 kun (dva dospělí + dvouapůlletý capart), jednou jsme si pak dopřáli menu s mořských ryb (pečou je přímo před vámi na roštu) a výsledkem byla cena 605 kun.
Faktem ale je, že jsme prostě nešetřili a dávali jsme si do nosu (rakija, víno, dezerty apod.). Pokud se budete krotit, do 200 kun se za večeři vejdete bohatě i ve čtyřech (dva dospělí + dvě děti) - ale možná vám bude v noci kručet v břiše… Ještě poznámku - docela mě v Trpanji zarazilo, jak jsou místní restaurace začátkem července prázdné, bylo vidět, že prázdniny začaly zatím jen v Česku a ne v Německu či Itálii… našinci se jen procházeli po ulicích Trpanje, občas si pročetli cedule s nabídkou jídel a pití, pak si koupili kopeček zmrzliny, pizzu za 25 kun do krabice a šli se ládovat do apartmánu…
Dovolená u moře se super věc, ale pokud sebou máte malé dítě, je třeba ho také nějak zabavit - jistě, moře toho spoustu udělá za vás, ale aspoň jeden celodenní výlet doporučuji - ti, kterým se nechce moc daleko, se mohou podívat do Orebiče a pak přes moře na Korčulu, ti, kterým nevadí cca 100 km jízdy autem, se mohou podívat do Dubrovníku, kde jsme byli na výletě i my.
Dubrovník je krásné město, jedno z nejkrásnějších v Evropě, má ale jeden velmi středovevropský nešvar - naprosto nezvládnoutou dopravu - my jsme jezdili dopoledne přibližně půl hodiny po městě než jsme našli místo k parkování, a to ještě v okrajové čtvrti města, takže jsme pak skoro hodinu šli pěšky do historického centra - a pozor, téměř všechna parkovací místa jsou placená, nezapomeňte na dostatek mincí, ne všichni Chorvaté vám porozumí, když budete chtít rozměnit… samotné parkovné je pak 5 kun na hodinu, což je přijatelné…
Pokud ráno budete těžko hledat místo, kde v Dubrovníku zaparkovat, budete odpoledne těžko hledat cestu z města - dopravní špička je mnohem horší než v Praze, jediná větší silnice, které vede z města, zkrátka mohutný turistický provoz nepobere…
Něco pro ty, kdo chtějí udělat něco pro svoje zdraví nebo chtějí fotografovat Trpanj z výšky… přímo nad Trpanjí jsou dva velké kopce, přičemž na tom vyšším z nich je umístěný kříž - pokud stojíte u Iva v Ivoně na terase, díváte se přímo na něj - třeba vás, tak jako mě, napadne, že by nebylo marné se k tomuto kříži vypravit a udělat pár snímků Trpanje z výšky… podle domorodců vede na vrchol značená stezka, nevím, já jí nenašel a lezl jsem přímo proti svahu přes balvany a pichlavé keře, v jedné ruce fotoaparát a v druhé digitální kameru… měl jsem v sobě asi tři Karlovačka (Ivo má vždy naražený sud) a musím přiznat, že jsem měl chuť otočit se už po pár metrech šplhání se po skále… nakonec jsem ale vylezl na nižší z obou kopců (na vrchol s křížem bych se nestihl dostat za světla a pak bych asi horko těžko lezl dolů) a výsledek stál za to…
Co závěrem? Pokud jedete do Trpanje ještě letos, užijte si to a pozdravujte Iva (onen pán na fotografii na úvodní stránce webu a majitel Ivony) od Marcela, pokud až příštím rokem, třeba se u Iva v apartmánu Ivona potkáme…